FOTOGRAFIA NOWORODKOWA

Kiedy rezerwować sesję noworodkową?

Do rezerwacji sesji noworodkowej zachęcam jeszcze w czasie ciąży, około dwa miesiące przed terminem porodu. Zapisuję sobie wtedy w kalendarzu planowaną datę narodzin Państwa dziecka. Kiedy maluszek jest już na świecie, kontaktują się Państwo ze mną telefonicznie lub SMS-owo 515-125-111, mailowo: ostrooka@gmail.com lub przez dowolny komunikator i ustalamy ostateczny termin sesji.

Kiedy fotografować noworodka?

Zdjęcia noworodka wykonujemy między 6, a 14 dniem życia dziecka. Maluszki są wtedy bardzo plastyczne, pamiętają jeszcze różne pozycje w jakich się znajdowały w brzuchu mamy. Dzięki temu można je z łatwością układać, bez obawy, że coś im się stanie. Dodatkowo, w tym okresie życia, noworodki z reguły po 20 minutach snu zasypiają bardzo głęboko, dzięki czemu można łatwiej i sprawniej wykonać zdjęcia.

Ile czasu trwa sesja noworodkowa?

Czas samego fotografowania nie jest długi, jednak wszystkie czynności poprzedzające wykonywanie zdjęć (karmienie, zmiana pieluszki, przebieranie, tulenie, usypianie) powodują, że sesja może się wydłużyć. Zwykle sesja noworodkowa trwa około 3 godzin, ale oczywiście nie jest to regułą. Czasami dzieciątko potrzebuje więcej czasu i sesja może się przeciągnąć nawet do 6-7 godzin. Zachęcam jednak do tego żeby uzbroić się w cierpliwość :).

Czy stroje dla noworodka są zapewniane?

Jak najbardziej. Posiadam w swoim studio duży wybór ubranek wykonanych na szydełku. Jeśli mają Państwo jednak życzenie, żeby Wasze dziecko miało strój zrobiony specjalnie dla niego, to też jest taka możliwość. Współpracuję z osobą wykonująca takie stroje, ale na realizację ubranka trzeba poczekać do dwóch tygodni. Koszt stroju to około 100 zł (cena zależy od trudności wykonania). W razie zainteresowania indywidualnym strojem proszę o informację z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jak się przygotować przed przyjazdem na sesję noworodkową?

Zarówno mi jak i Państwu zależy na tym żeby sesja przebiegała sprawnie. Dużo w tym przypadku zależy od tego jak będzie się czuł noworodek. Zachęcam do tego, aby jeszcze przed samym przyjazdem na sesję nakarmili Państwo dziecko w domowym zaciszu. W miarę możliwości proszę zabrać ze sobą mleko zmodyfikowane (jeśli takiego Państwo używają), bądź jeśli praktykują Państwo odciąganie pokarmu – małą buteleczkę z mlekiem. W czasie sesji dziecko karmione jest od 2 do 5 razy, a karmienie średnio trwa od 15 do 30 minut. Proszę pamiętać również o smoczku (który może być przydatny przy uspokajaniu maleństwa), pieluszkach tetrowych, pampersach, mokrych chusteczkach, ulubionym kocyku, ewentualnych kosmetykach pielęgnacyjnych (np. na odstające skórki) oraz o szczoteczce do włosków. Proszę również o zabranie jednokolorowego body dla malca.

Czy w ramach sesji noworodkowej robione są również zdjęcia z rodzicami?

Oczywiście. W tym celu proszę o przygotowanie sobie na przebranie gładkich ubrań, bez dużych wzorów i nadruków. Najlepiej aby były to dwie stylizacje w barwach ciemnych (granaty, szarości), oraz w jasnych (beże, błękity). Proszę pamiętać aby mieć zapasowe stylizacje na wypadek gdyby dziecku się ulało i była potrzeba przebrania. U pań dobrze sprawdzają się topy na ramiączka, luźne bluzki oraz sukienki. U panów gładkie t-shirty oraz koszule. Na miejscu mogę udostępnić Państwu deskę do prasowania oraz żelazko.

Czy na sesję noworodkową można zabrać starsze rodzeństwo noworodka?

Można, ale bardzo istotny jest wiek tego rodzeństwa. Dzieci poniżej 3 roku życia mają dużo energii, potrzebują sporo uwagi i dosyć szybko się nudzą. Może to mocno utrudnić (a czasem nawet uniemożliwić) proces fotografowania noworodka. Jeśli jednak zdecydują się Państwo zabrać ze sobą rodzeństwo noworodka na sesję, proszę o wcześniejszą informację.

Gdzie odbywa się sesja noworodkowa?

Sesja noworodkowa odbywa się w moim domowym studio, które mieści się w mieszkaniu w Otwocku (ul. Warszawska 9b/25, 05-400 Otwock).

Co jest wliczone w cenę sesji noworodkowej?

Proszę zajrzeć do zakładki Cennik – tam opisane są różne dostępne pakiety. W zależności od ceny, zdjęcia udostępniane są tylko w wersji elektronicznej lub w wersji elektronicznej oraz papierowej.

W cenie sesji są również tła fotograficzne, potrzebne rekwizyty (np. koszyczki), kocyki, ubranka oraz gadżety do sesji. W swoim domowym studio mam również przygotowany miły kącik z wygodnym fotelem dla mamy do karmienia maleństwa.

FOTOGRAFIA PLENEROWA

Jak się przygotować do sesji plenerowej?

Zachęcam żeby przede wszystkim zadbać o odpowiednie stylizacje ubraniowe, które pasują do wszystkich członków sesji (np. wszyscy mają białe bluzki i elementy jeansowe).
Przy fotografii plenerowej z reguły wystarczy dobry humor i uśmiech. Warto przed przyjazdem na umówione miejsce sesji przemyśleć, jakie kadry chcieliby Państwo uchwycić (np. ujęcia w czasie zabawy, piknik, itp.).

Co zabrać ze sobą na sesję plenerową rodzinną?

Warto wziąć ubrania na przebranie (zwłaszcza dla dzieci), gadżety (np. ulubione zabawki dzieci), coś do picia i jedzenia. W przypadku niemowląt dobrze jest zabrać ze sobą grzechotkę lub jakąś grającą zabawkę, żeby za jej pomocą kierować uwagę dziecka w stronę obiektywu.

INNE PYTANIA:

Czy można zrobić zdjęcia dziecku, które ma 2, 3 miesiące?

Jestem zwolenniczką teorii, że każdy wiek jest dobry do fotografowania. Warto jednak podkreślić, że nie jest to już wtedy fotografia noworodkowa. Dzieci w tym wieku już nie są takie plastyczne, ani nie śpią tyle czasu co noworodki. W związku z tym nie da się wykonać takich samych zdjęć co w wypadku najmłodszych, kilkudniowych dzieciaczków. Ale jeśli Państwa maleństwo lubi leżeć na pleckach, bądź na brzuszku, śmieje się i lubi towarzystwo osób trzecich to jak najbardziej sesja będzie udana i piękna :).

OGÓLNE

Jak wygląda proces rezerwacji sesji noworodkowej?

1. Kontakt z Państwa strony (przez dowolny kanał: telefonicznie, emailowo, przez formularz, przez wiadomość na fb)
2. Wypełnienie danych oraz podpisanie przez Państwa umowy, zeskanowanie i przesłanie jej na adres ostrooka@gmail.com
3. Podpisanie umowy przeze mnie (fotografa), zeskanowanie i odesłanie jej Państwu
4. Wpłata przez Państwa zaliczki na podane w umowie konto
5. Termin sesji jest dla Państwa zarezerwowany; sesja wykonana zostanie między 6 a 14 dniem życia dziecka ( wypadku komplikacji przy porodzie, bądź ewentualnej choroby dziecka proszę o kontakt z Państwa strony celem ustalenia szczegółów przesunięcia sesji na inny termin).

Dlaczego trzeba zawrzeć pisemną umowę?

Z jednej strony, pisemna umowa gwarantuje, że sesja się odbędzie a zdjęcia zostaną dostarczone do Państwa w ustalonym terminie. Z drugiej strony, umowa reguluje kwestię praw autorskich, możliwości wykorzystania fotografii w celach marketingowych oraz kwestię zdarzeń losowych.

Czy zawsze otrzymam dokładnie tyle zdjęć, ile wymienione jest w pakiecie?

Liczba zdjęć określona w pakiecie jest liczbą minimalna. Zazwyczaj jest więcej fajnych kadrów i resztę też udostępniam (bez dodatkowej opłaty).

W jaki sposób otrzymuję zdjęcia po wykonanej sesji?

Zdjęcia w wersji elektronicznej dostarczam w ciągu dwóch tygodni za pomocą usługi WeTransfer. Dostają Państwo link do pobrania zdjęć w dużej rozdzielczości.
Zdjęcia drukowane lub inne gadżety, które Państwo dodatkowo zamówią dostarczane są kurierem. Wysyłka następuje do miesiąca od daty sesji. Możliwy jest również odbiór osobisty zamówionych materiałów.

Na jakim formacie można wydrukować zdjęcia?

Dzięki dużej rozdzielczości zdjęć (matryca ma 22 megapiksele) wydruk możliwy jest nawet na formatach plakatowych (np. A1). Przy wydrukach wielkoformatowych polecam druk na płótnie (fotoobraz).

Czy udostępniam zdjęcia nieobrobione?

Nie. Nie wynika to ze złośliwości, ale z tego, że na ostateczny kształt i odbiór zdjęcia w równym stopniu mają wpływ to jak zdjęcie zostało zrobione i to jak zostało obrobione w programie graficznym. Można powiedzieć, że nieobrobione zdjęcie to półprodukt. Tak jak krawiec nie daje wykrojów osobie, która zamawia strój, tak fotograf nie udostępnia surowych materiałów :).

Jakim sprzętem wykonuję zdjęcia?

Podstawowe body, którego używam to Canon 5D MK III (mam również zapasowe body na wpadek awarii Canon 80D). Używam głównie obiektywów Canon 24-105 mm oraz Sigma 105 mm.
Choć staram się korzystać ze światła dziennego, to w sytuacjach gdy jest to niemożliwe mam do dyspozycji profesjonalne oświetlenie studyjne firmy Elinchrom (softboksy).